تبلیغات
دکتر محمودرضا روحانی - ارامش

دکتر محمودرضا روحانی

روانشناس بالینی

راههایی برای بدست آوردن آرامش در هر شرایطی

 

بعضی مواقع پیش می آید كه مرتب این طرف و آن طرف می دوید حتی بیست دقیقه وقت برای تمدد اعصاب زمان ندارید. شاید قرار یك مصاحبه شغلی بسیار مهم داشته باشید، یا می خواهید نمایشگاه برگزار كنید، یا هر موقعیت دیگری كه فشار روانی زیادی بر شما وارد می كند را بگذرانید. در این وضعیت احتمالاً به دنبال راهی می گردید تا بتوانید بر اعصاب خود مسلط شوید و مسئولیت های خود را به نحو احسن انجام دهید. بنابراین سعی شده است در ابن مقاله در مورد راههایی برای ایجاد آرمش روحی بحث می كنیم كه قبلاً توسط متخصصین امر به كار گرفته شده و موفق بوده است.

 دید پیرامونی

به دیوار مقابل خود و به نقطه ای كه درست مقابل شماست نگاه كنید. این كار را ادامه دهید و كمی تمركز كنید. بعد از كمی متوجه می شوید همانطور كه شما روی این نقطه تمركز كرده اید بقیه اتاق كمی تیره یا مبهم می شود كه به آن اصطلاحاً دید تونلی می گویند. ما از این دید تونلی برای تماشای تلویزیون یا استفاده از كامپیوتر استفاده می كنیم. وقتی كه به صفحه نمایش تلویزیون یا كامپیوتر نگاه می كنید فقط آن صفحه نمایش را می بینید. حتی وقتی كه با كسی صحبت می كند و روی صحبت خود تمركز دارید فقط چشمها یا قسمتی از صورت طرف مقابل را می بینید و بقیه صورت را نادیده می گیرید. این نگاه تونلی كه سبب تمركز ما بر یك چیز خاص می شود همراه با نگرانی، افزایش آدرنالین، استرس و ... همراه است.

اما راهی دیگر هم برای نگاه كردن به چیزهای اطراف وجود دارد. كه بهتر است آن را اكنون تجربه كنید. نگاه خود را روی آن نقطه نگه دارید و شروع به گسترش دامنه دید خود بكنید و سعی كنید بیشتر و بیشتر به آنچه در اطراف آن نقطه وجود دارد توجه كنید، به زودی می توانید چیزهایی را در اطراف خود ببینید.حتی می توانید دامنه دید را به پشت سر خود هم گسترش دهید. البته منظور این نیست كه مرتب برگردید و به پشت سر خود نگاه كنید اما می توانید از شنوایی خود برای آگاهی از آنچه در پشت سر شماست استفاده كنید.

این نوع نگاه كردن را دید پیرامونی می نامیم. حال اگر سعی كنید دید پیراممونی را در خود تقویت كنید متوجه می شوید كه نفس های شما آرام تر و عمیق تر می شوند، عضلات صورت شما شل می شود (بخصوص عضلات فك) و حتی می توانید به اطرافیان خود كه در شرایط استرس به سر می برند احساس آرامش بدهید.

جالب اینجاست كه به نظر می رسد وقتی شما به حالت دید پیرامونی فرو می روید (مانند آنجه در بالا توضیح داده شد)، اعصاب پاراسمپاتیك شما فعال می شود. این قسمتی از اعصاب شماست كه سبب آرامش می شود و سبب تعادل تحریكات می شود.

بسیار خوب اكنون به چشمان خود اجازه دهید به حالت عادی برگردد. دید پیرامونی در سخنرانی در یك جمع عمومی به شما كمك می كند. این روش نه تنها به شما آرمش می دهد بلكه می توانید كل شنوندگان را ببینید و تحركات و عكس العمل های آنها را زیر نظر داشته باشید.

روی تنفس خود تمركز كنید.

فقط چشمهای خود را ببندید و بر تنفس خود تمركز كنید. به هیچ وجه سعی نكنید در ریتم تنفس خود تأثیر بگذارید. هر چند احتمالاً بعد از مدتی تنفس شما به حالت عادی باز می گردد.

تنفس یك امر ناخودآگاه است اما شما می توانید آنرا به صورت ارادی كنترل كنید. توجه كردن به یك كار ناخودآگاه مانند تنفس می تواند سبب ایجاد تغییر در عملكرد اعضای بدن شود.

تمركز

اینكه شما به كدام قسمت از بدن خود توجه داشته باشید در احساسات شما تأثیرگذار است. و حتی می تواند بر قدرت شما تأثیر بگذارد. این پدیده را سالها قبل كسانی كه در سنت های خود اعمال یوگا را اجرا می كردند كشف كرده بودند.

تمام توجه خود را به چند سانتی متر زیر ناف خود و در مركز بدن بین شكم و پشت معطوف نمایید. یعنی درست مركز بدن در همین حالت مستقیماً به جلو نگاه كنید و به دید پیرامونی فرو روید. به بدن خود اجازه دهید شل و آرام باشد. و مطمئن باشید زانوهای شما قفل نشده است شما می توانید این تمركز را در نقطه مركزی بدن در هر شرایط مكانی و زمانی داشته باشید. و در این حالت بدن شما نمی تواند احساس تشویش را تجربه كند.

یك هاله انرژی بسازید.

تصور كنید هاله ای از انرژی از مركز بدن شما آغاز شده و شما را احاطه كرده است درست مانند فیلم های علمی تخیلی با این تفاوت كه این هاله را نمی بینید هر چیز تنش زا و تشویش زا كه به این هاله برخورد كند به بیرون پرتاب می شود و شما می مانید و آرامش داخل این هاله و هر چه اطراف شما استرس بیشتر شود و داخل هاله یعنی درون شما آرامش بیشتری حكمفرماست.

من نمی گویم در اطراف شما واقعاً هاله ای از انرژی تشكیل می شود ولی حقیقت این است ذهن ناخودآگاه انسان فرق بین واقعیت و تخیل را تشخیص نمی دهد. بنابراین اگر خود را در حفاظی در برابر تشویش فرض كنید واقعاً این گونه خواهد شد.

بالای سر خود شناور شوید.

بعضی مواقع در شرایط فوق العاده هیجانی بهترین راه جدا شدن از خود است! این روش به شما كمك می كند تا آرامتر شوید و چیزهایی را از جهت دیگر ببینید. یك راه جالب این است كه در بالای سر خود به حالت معلق در آیید به طوریكه بتوانید از بالا به خود نگاه كنید. اكنون این روش را امتحان كنید.

تصور كنید در بالای سر خود در حال پرواز هستید و مرتب بالاتر می روید از بالا به جسم خود نگاه كنید. تا اینكه به ارتفاعی می رسید كه كاملاً احساس آرامش می كنید. متوجه خواهید شد كه هر چه بالاتر می روید. احساس می كنید بیشتر از خود جدا شده اید.

شما می توانید خاطرات و تصورات خود را در این روش دخالت دهید حتی می توانید در تصورات خود همراه با دیگران در بالای سر خود پرواز كنید. عكس العمل دیگران را نسبت به خود و عكس العمل خود را نسبت به دیگران مشاهده كنید.

 این چند روش ساده و كاربردی بسیار كارآمد هستند. ولی میزان تاثیر آن به مهارت و تمرین شخص اجرا كننده آن بستگی دارد. خوب چرا معتلید شما هم این روش ها را امتحان كنید. و بگویید از این موقعیت چه چیزی آموختید؟ با ما در «یاد بگیر دات كام» در تماس باشید. و از تجربیات خود برای ما بگویید تا دوستانتان هم از این تجربیات استفاده كنند.

فروشگاه اینترنتی mp3 player
چسب لاغری بوتانیكال اسلمینگ
خرید ام پی تری پلیر پرندگان خشمگین